|
|
Z HISTORIE POŽÁRNÍHO SPORTU
Prvopočátky pravidelných kontaktů s požárním sportem spadají do roku 1981, kdy do sboru přicházejí mladí členové. Postupně se formuje družstvo mužů a začínají nácviky požárního útoku. Vyrábějí se překážky na další disciplíny požárního sportu, štafetu 4x100m a 100m jednotlivců.
V roce 1983 pořádáme soutěž ke 100 letům založení SDH. Bohužel se nedochovaly žádné výsledky, jen několik fotografií zachycujících průběh soutěže.Tato sportovní činnost se v letech 1984 – 1992 provozuje na minimální úrovni stávající ze dvou startů v roce, v Okresním kole Požárního sportu a účasti na soutěži „ Dobrušského poháru “. Ani z těchto devíti sezón se nedochovaly žádné výsledky.
Zlomovým rokem je pro nás rok 1993. V sobotu 26.června pořádáme soutěž k 110. výročí založení SDH, která je zároveň prvním ročníkem
soutěže „ O putovní poháry SDH “. Suveréní vítězství našeho družstva s náskokem 11,2 sekundy a náhodné předčtení článku „ Kdo porazí Mistřice ?“ v Hasičských novinách bylo pro nás velkou výzvou. Kontaktujeme telefonicky hasiče v Mistřicích na Uherskohradišťsku a už první informace nás
uvádějí v nejistotu. Dosahované časy okolo 22 sekund ?... náš nejlepší čas byl doposud 39,5 s. Po částečném váhání je rozhodnuto a 10. července vyrážíme směr Mistřice. To co jsme tam zažili byl pro nás bez nadsázky šok! U nás na soutěžích maximálně 10 družstev, na měření časů stopky. V Mistřicích startovalo 48 družstev mužů a 15 družstev žen, elektronická časomíra, zobrazování časů na velké světelné tabuli, sklopné terče, divácká kulisa a samotné provádění požárních útoků… pro nás tvrdá realita, že je požární sport a organizování soutěží za hranicí našeho okresu úplně někde jinde! A náš výsledek na první velké soutěži ? 26.místo, čas 30,03s, ztráta na vítěze -7,41s. Vracíme se domů s „povzbudivou radou“ od domácího družstva, které už v té době patřilo ke špičce … „ pánové to se chce vyzávodit“.
Jsme rozhodnuti, že do té špičky chceme taky. Pokud budeme hledat nejvýstižnější přirovnání jak jsme na tom ale byli oproti těm nejlepším, nabízí se jediné…seděli jsme v lokálce a rozhodli se dohnat rychlík, který měl navíc pořádný náskok. V roce 1993 sbíráme další zkušenosti ještě na soutěžích v Bludově (okr. Šumperk), Čechtíně (okr.Třebíč) a Sudicích (okr.Blansko). Na tomto místě je třeba jmenovat ty, kteří oblékali náš drez
na prvních soutěžích : Miroslav Nejman, Jiří Kovaříček, Miloš Knap, Martin Svatoň, Pavel Kvirenc, Ivan Medek, Miloš Kašpar, Václav Lukášek, Vladimír Burket.
rok 1994 : pořádáme 2. ročník pohárové soutěže, který je zařazen do republikové Velké ceny SH ČHS. Zůčastnilo se 30 družstev mužů a 10 družstev žen. Družstvo mužů startuje na 22 soutěžích a dosahuje prvních úspěchů. Na nástřikové terče 2. místo v Radimovicích (okr.Liberec), 3. místo v Kolíně (Pohár starosty SH ČMS). Největším překvapením nejen pro nás bylo 1. místo v Tečovicích (okr.Zlín) na sklopné terče v čase 22,26s !
rok 1995 : startujeme na 28 soutěžích Velké ceny SH ČMS, celkově se umisťujeme na 5. místě se 119 body, pořádáme 3. ročník pohárové soutěže zařazené do VC SH ČMS. Největší úspěchy v sezóně 1.místo Černovír (okr. Ústí n.O.), 3.místo Brtnice (okr.Jihlava), 3.místo Slatina (okr. Nový Jičín), 3.místo Kamenice nad Lipou (okr.Pelhřimov).
V letech 1994 a 1995 vedle účastí na soutěžích postupně sháníme materiál, kupujeme stříkačku PS12 a upravujeme ji na první závodní
(motor 1500 ccm). Nutno dodat, že se nám sponzoři nehrnou a 25.000 Kč na úpravu dává družstvo z vlastní kapsy!
rok 1996 : tato sezóna je zlomovou především z pohledu vývoje požárního sportu a požárního útoku zvlášť. Na trhu se objevuje stále víc modernějšího materiálu (především úzké hadice) většina družstev startujících ve VC SHČMS dosahuje stále lepších výsledků a jejich zájmem je výkony a úroveň soutěží zvyšovat. Proti stojí ústředí hasiču v Praze, kde „stařešinové“ nepochopili, že se vývoj nedá zastavit a především by se zastavovat neměl! Jsme účastníky jednání, kde se rozhoduje o uspořádání 1.ročníku Extraligy České republiky a vytvoření extraligových pravidel. Na tomto místě je třeba zmínky o Velké ceně SH ČMS podporované dál ústředím SH ČMS. Probíhá ještě ročník 1996 a po ročníku 1997, kdy startovalo na jednotlivých soutěžích maximálně 10 družstev, s velkou ostudou zaniká. Zlomovou se dá nazvat tato sezóna i pro náš okres. Stále více sborů se začíná věnovat požárnímu sportu, stoupá zájem o pořádání soutěží. Startuje 1. ročník „Putovního poháru přednosty Okresního úřadu“v požárním útoku, 16. června pořádáme soutěž zařazenou do Extraligy České republiky (startuje 32družstev mužů a 13družstev žen), družstvo mužů startuje na 24 soutěžích. Mezi největší úspěchy patří extraligové 1.místo v Černovíru a Kamenci (okr. Svitavy) a pohárové vítězství v Moravském Berouně (okr. Bruntál). Celkově vyhráváme i 1.ročník „Putovního poháru přednosty Okresního úřadu.
rok 1997 : startujeme na 23 soutěžích, pořádáme 5.ročník pohárové soutěže. V této sezóně dochází v družstvu k několika výměnám, neběhá se ve stejné sestavě což se projevuje na nevýrazných výsledcích. Trnovský drez začínají oblékat Pavel Čepela, Josef Plachetka, Jiří Tošovský a Libor Bartoš. V kompletním seriálu Extraligy ČR se umisťujeme na 8 místě se ziskem 47 bodů, v „Poháru přednosty Okresního úřadu“ startujeme jen 6x a se ziskem 48 bodů obsazujeme 6 místo.
rok 1998 : do nové sezóny vstupujeme s další úpravou PS (motor 1720ccm), v tomto roce začíná s tréninkem družstvo mužů „B“ ve složení: Miroslav Nejman ml., Martin Divíšek, Jiří Knap, Ondřej Borecký, Karel Borecký, Josef Stodůlka, David Rohlena a Roman Šritr.
Áčko startuje na 19 soutěžích, se 117 body vyhrává 3.ročník „Putovního poháru přednosty Okresního úřadu“.
rok 1999 : v tomto roce se začíná soutěží zůčastňovat i „béčko“. „Áčko startuje na 23 soutěžích, vyhrává 4.ročník „Putovního poháru přednosty Okresního úřadu“ se 134 body. Mezi výrazné úspěchy v sezóně patří 2.místo na nejprestižnější soutěži „Memoriálu majora Urbana“ v Českém Krumlově (startovalo 106 družstev), extraligové 3.místo v Brněnci a 1.místo v Širokém Dole (okr.Svitavy). „Béčko“ ve své první sezóně dosáhlo se ziskem 101 bodu na 3 příčku celkového pořadí „ Putovního poháru přednosty Okresního úřadu“. V této sezóně pořádáme vedle 7.ročníku pohárové soutěže i Okresní kolo v Požárním sportu.
rok 2000 : po třech letech jme opět pořadateli Extraligy České republiky (zůčastňuje se 39družstev mužů a 17družstev žen),„áčko“ startuje na 19 soutěžích, stává se vítězem 1.ročníku „Podorlické ligy“, která nahrazuje „Putovní pohár přednosty Okresního úřadu“, vítězství obhajuje i na poslední soutěži sezóny v Širokém Dole. „Béčko“ se umisťuje v červnu na 3. místě pohárové soutěže v Černovíru. Ve zbytku sezóny je přístup k tréninku stále horší, což se samozřejmě projevuje i na výsledcích a nakonec dochází „ k ukončení činnosti“ družstva „B“. V tomto roce začíná Jirka Kovaříček pracovat s nejmladším dorostem. Tréninků se zůčastňují Standa Polák, Roman Kovaříček, Marián Čepela, Iva Kovaříčková, Jirka Hanuš, Pepík Lukášek a Tomáš Lelek. Družstvo poprvé předvádí požární útok 16.září na náměstí v Rychnově nad Kněžnou při oslavách 30.výročí HZS okresu Rychnov n.Kn
rok 2001 : vtéto sezóně dochází k další obměně kádru. Aktivní činnost ukončili po osmi sezónách Miroslav Nejman , Jiří Kovaříček (oba pomáhají družstvu dál jako realizační tým) a Pavel Kvirenc. Martin Svatoň přestupuje po osmi sezónách v trnovském drezu do Častolovic. Družstvo startuje na 19 soutěžích, po sedmi nepovedených startech v Extralize dochází k další výměně v kádru. Dramatický je závěr sezóny. V posledním kole „Podorlické ligy“ v Kostelci n.Orl. dosahujeme nejlepšího času, ale jsme diskvalifikováni za údajný přešlap??? nástřikové čáry a místo oslav obhajoby prvenství končíme v 2.ročníku „Podorlické ligy“ až na 4.místě. Na poslední soutěži roku 2001, stále kvlitněji obsazovaném poháru v Širokém Dole (4.ročník), vyhráváme po roce1999 a 2000 potřetí při naší třetí účasti!
rok 2002 : do prozatím nejůspěšnější sezóny vstupuje družstvo ve složení: Jiří Knap (koš), Martin Divíšek (savice), David Rohlena (stroj), Miloš Knap (hadice B), Josef Stodůlka (rozdělovač), Ing. Jiří Tošovský (levý proud), Pavel Čepela (pravý proud). Pořádáme jubileiní 10.ročník pohárové soutěže, s rekordním ziskem 149 bodů vyhráváme 3.ročník „Podorlické ligy“. Po odchodu Martina Divíška na vojnu se na svůj post vrací Martin Svatoň. V sobotu 5. října vyhráváme nejprestižnější soutěž sezóny, jubileiní 20.ročník „Memorialu majora Jaromíra Urbana“ v Českém Krumlově (startovalo 79 družstev mužů SDH a HZS z celé České republiky), 2.místo obsazují Petrovice (okr.Třebíč), třetí Žďár (okr.Jindřichův Hradec). Závěr sezóny zakončujeme tradičně v Širokém Dole na Svitavsku. V nejkvalitnějším ročníku (startovalo 62družstev mužů) obsazujeme 2.místo za Petrovicemi (okr.Třebíč), za námi se umisťují špičková družstva Extraligy Babice (okr.Vsetín) a Plumlov (okr.Prostějov). Při zakončení sezóny je rozhodnuto o další úpravě stroje ze 1720ccm na 1800ccm. Na tomto místě musíme poděkovat družstvu mužů SDH Dobré které nám do závěru sezóny půjčovalo svoji PS (1800ccm).
rok 2003 : vstupujeme do roku ve kterém náš sbor oslaví 120let od svého založení, družstvo mužů do sezóny ve které bude obhajovat výborná umístění ze závěru sezóny loňské. Umístění jimiž jsme potvrdili, že patříme do absolutní špičky v „královské disciplíně“ Požárního sportu, požárním útoku. Do této špičky vedla cesta přes deset sezón, 201 soutěž na 41 místech 30 okresů České republiky, stovky tréninků a další stovky hodin na úpravách a přípravě sportovního materiálu.
rok 2003 - 2010: bude doplněno |
|
|
|